Sinema Haberleri

74. Cannes Film Festivali’nde Onursal Altın Palmiye Ödülü Jodie Foster’a Verilecek!

Cannes Film Festivali’nde Onursal Altın Palmiye Ödülü Jodie Foster’a Verilecek! Çifte Oscar’lı oyuncu, bu yıl 74. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali’nde Onursal Altın Palmiye Ödülü alacak. Ödül, festivalin açılış günü olan 6 Temmuz’da Foster’a takdim edilecek.

Foster, Jeanne Moreau, Jane Fonda ve Agnès Varda’nın arkasından bu ödülü kazanan isim olacak. Festival yönetimi tarafınca meydana getirilen açıklamalarda, ödülün Foster’ın parlak sanatla alakalı yolculuğuna ithafen verildiği ifade edildi. Açıklamada Foster, “zamanımızın bazı mühim mevzularına mütevazı fakat kuvvetli bir bağlılığı olan benzeri olmayan bir kişilik” olarak tanımlandı.

Foster, hemen hemen 13 yaşlarındayken, Martin Scorsese imzalı Taxi Driver filmindeki görevi sebebiyle Cannes’da yer almıştı. Film, festivalde en iyi film branşında Palme d’Or ödülünü aldı. Foster, “Cannes Film Festivali benim hayatımı tamamen değiştirdi. Hayalim, filmlerimin daima festivalde gösterilmesiydi. Yeni nesillere tecrübelerimi ve maceralarımı aktarma fırsatı yakalayacağım için oldukça gururluyum” ifadelerine yer verdi.

Cannes Film Festivali, 6-17 Temmuz tarihleri içinde gerçekleştirilecek.

Kaynak: Hollywood Reporter

Leave a Comment