Sinema Haberleri

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu!

İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması Ve Ulusal Kısa Film Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu! İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca TC Kültür ve Gezim Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Yarışma filmlerinin gösterimleri 20-30 Mayıs tarihlerinde festivalin çevrimiçi izlenme platformu filmonline.iksv.org‘da gerçekleşti.

Ulusal Belgesel Yarışması

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla düzenlemiş olduğu Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 9 film yarıştı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmenler Serdar Kökçeoğlu ve Martina Priessner ile yönetmen ve yapımcı Hasan Söylemez yer aldı.

En İyi Belgesel Ödülü’nü Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği Anima kazanmıştır. En İyi Belgesel Ödülü, bu yıl festivalin Belgesel Kuşağı Tema Sponsoru da olan Discovery+ tarafınca 20.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Etna Özbek’in yönettiği Nosema ile Sidar İnan Erçelik’in yönettiği Rüzgâr Tayı filmlerine Mansiyon verildi.

Ulusal Kısa Film Yarışması

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri seyirciyle buluşturmak amacıyla düzenlemiş olduğu Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 13 film yarıştı. Jüride oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum, yönetmen Engin Erden ve beyaz perde yazarı Selin Gürel yer aldı.

Jüri, En İyi Kısa Film Ödülü’ne Serhat Karaaslan‘ın yönettiği Suçlular filmini layık görmüş oldu. En İyi Kısa Film ödülü Anadolu Efes tarafınca 5.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Malaz Usta‘nın yönettiği Sürgünde Bir Yıl filmine Mansiyon verildi.

40. İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı 11-30 Haziran’da devam ediyor.

40. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Kısa Film Yarışması ve Ulusal Belgesel Yarışması sona ererken 11–30 Haziran’da yapılacak Ulusal Yarışma ve Internasyonal Yarışma bölümünde yer alacak filmler ve detaylı festival programı oldukca yakında festivalin toplumsal medya hesaplarından ve internet sayfası film.iksv.org’dan açıklanacak.

Leave a Comment